Čo je SSL certifikát a prečo ho potrebujem?

SSL (Secure Sockets Layer) certifikát je kryptografický protokol, ktorý umožňuje šifrovanie informácií, ktoré si vymieňa server (webová stránka) a jej návštevníci. Použitím SSL certifikátu na vašich webových stránkach zaistíte veľmi vysokú úroveň zabezpečenia, bezpečné nákupy a platby vo vašom e-shope. Nižšie si môžete prečítať, aké sú výhody, nevýhody a ako môžete bezplatný SSL certifikát získať.

Viac súkromia a bezpečia v porovnaní s nešifrovanými internetovými odkazmi

Ako sme už spomenuli, použitie SSL certifikátov na webových stránkach poskytuje v porovnaní s nezašifrovanými internetovými odkazmi (http) mimoriadne vysokú mieru súkromia a predovšetkým bezpečnosti.

SSL certifikáty minimalizujú riziko získania a zneužitia osobných údajov používateľov treťou stranou. To je obzvlášť dôležité pri e-shopoch, kde používatelia uskutočňujú priame platby a zadávajú informácie o svojej kreditnej karte a spôsobe platby.

Preto sa čoraz viac vlastníkov webových stránok, e-shopov a portálov rozhodlo používať https odkazy. To je mimoriadne povzbudivé, najmä z bezpečnostného hľadiska. Zneužitie citlivých údajov totiž môže navyše znamenať aj úplnú stratu dôvery vašich zákazníkov.

Pomôže vám SSL certifikát pri SEO optimalizácii?

Používaním SSL certifikátov sa postaráte o to, že bude používanie vášho webu pre používateľov úplne bezpečné, bude tak spĺňať aj požiadavky vyhľadávača Google a v neposlednom rade aj vašich návštevníkov.

Je známe, že Google umiestňuje webové stránky, ktoré sú prístupné prostredníctvom protokolu https, na vyššie miesta pri vyhľadávaní. Tak webové stránky získajú vďaka SSL certifikátom viditeľnejšie umiestnenie v internetovom prehliadači.

Ako získať bezplatný SSL certifikát?

Pravdepodobne už viete, že okrem plateného môžete získať aj bezplatný SSL certifikát. Jedným z najznámejších a najpoužívanejších je Let’s Encrypt SSL.

Viac informácií o tom, ako nastaviť Let’s Encrypt SSL, si môžete prečítať na ich webovej stránke . Väčšina poskytovateľov webhostingu má tiež možnosť nastaviť si bezplatný certifikát SSL vo svojom systéme alebo v cPaneli. V prípade, že máte problémy s nastavením, môžete nás kontaktovať, radi vám pomôžeme.

Treba však spomenúť aj to, že majú platené certifikáty oproti bezplatným aj niekoľko výhod.

Zobrazenie zámku v hornom paneli prehliadača

Pýtate sa, ako návštevník webu vie, že web používa SSL certifikát? Odpoveď je úplne jednoduchá. Na webových stránkach, ktoré používajú SSL certifikát, sa na hornom paneli prehliadača zobrazí malý zámok. Týmto spôsobom sa môže návštevník webu rýchlo zistiť, či je odkaz na webovej stránke šifrovaný a overený.